Fritiof Andersson - mannen - myten - legenden
En visföreställning av och med Kenneth Weissglas Frejd
I programmet får vi följa Fritiofs liv och ta del av sångerna och historierna kring denna mångfacetterade person. Med utgångspunkt från Evert Taubes egna berättelser, kommentarer och förklaringar, ger vi oss ut på ett spännande och engagerande äventyr, fyllt av humor, vemod, tokerier och klokskap.
”Finurliga, klangrika och fantasifulla gitarrarrangemang med stor variationsrikedom och vackra, originella ackord, löpningar och harmonier. Kenneth tillför mycket nytt och fräscht till visornas värld." Lars Forslund
Entré: 230 kr Stud/pens: 190 kr
Eventuellt resterande biljetter säljs vid entrén.
Fritiof Andersson, denna mytomspunna gestalt i Evert Taubes tidiga diktning, möter vi första 1919 i sången Fritiof Andersson. Detta är också den första visan som Evert spelar in på grammofon 1921.
Sångerna om Fritiof Andersson och Rosa Rosenkvist spelades in 1940 och publicerades två år senare,
Den sista sången om Fritiof "Balladen om Aldebaran av Bergen" publiceras 1953,
Här är han en belevad man med viss berömmelse, sjöman och cowboy, musiker, artist.
"Artistiskt och humoristiskt berättande med en härlig kommunikation mellan artist och publik. Många skratt hördes i salen blandat med trollbundet lyssnande. Kenneth låter som Kenneth och är inte någon kopia av någon annan artist. Han visar en fantastisk personlighet i sitt artisteri.”
(Lars Forslund, konstnärlig ledare för Vivaldi Festival i Venedig och Sverige, Mandolin Academy, Camerata Mandolino Classico samt Vivaldi Opera Festiva).